Podczas Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" preselekcji zgłoszonych do nagrody tytułów dokonuje wybrana grupa czytelniczek.

Jest to grupa czytelniczek z biblioteki w Siedlcach, która od lat osiąga jedne z najlepszych wskaźników czytelnictwa nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce. Grupa selekcyjna liczy minimum 20 osób, starannie wybranych spośród czytelniczek z najdłuższą i najbogatszą historią wypożyczeń.

Książki najwyżej ocenione przez Czytelniczki trafiają pod obrady Jury, które nominuje po 5 powieści w każdej kategorii i wybiera zwycięską Książkę Roku w danej kategorii:

Nagrodę Pióra i Pazura w kategorii Pióro dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2012.

Nagrody Pióra i Pazura w kategorii Pazur dla najlepszej powieści z humorem w roku 2012

1. Powieści polskich autorek wydanych w Polsce w roku 2013 zgłaszają wydawnictwa.
2. Termin zgłoszeń i przysyłania powieści upływa 6 lutego 2014 r.
3. Należy przysłać po 8 egzemplarzy każdego zgłoszonego tytułu.
4. Czytelniczki oceniają przeczytane książki i wypełniają kartę ocen.
5. Do dalszego etapu, czyli oceny przez jury, przechodzi do 15 powieści wybranych przez czytelniczki w każdej kategorii. Jury zastrzega sobie prawo wyboru ddoatkowych 5 powieści z każdej kategroii z puli wszystkich zgłoszonych książek.
6. Jury nominuje po 5 książek do nagrody głównej w każdej kategorii.
7. Ogłoszenie nominacji nastąpi na początku września 2014 roku.
8. Ogłoszenie zwycięskich powieści w obydwu kategoriach i wręczenie nagród nastąpi 27 września 20014 r. podczas Gali Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" w Siedlcach.
9. Książka, która otrzyma najwięcej punktów przyznanych przez czytelniczki otrzymuje NAGRODĘ CZYTELNICZEK.
10.Czytelniczki przyznają też nagrody w kategorii: najlepsza powieść kryminalna.
11. Wortal literacki GRANICE.PL przyznaje Nagrodę Granic.Nagroda Pióra i Pazura jest przyznawana corocznie w dwóch kategoriach:

Kategoria Pióro dla najbardziej poruszającej polskiej powieści.


Są książki, od których nie możemy się oderwać, przez które zarywamy noce i przegapiamy stację, na której miałyśmy wysiąść, bo emocje i perypetie postaci wymyślonych przez autorkę stają się na jakiś czas ważniejsze niż własne. Takie, przy których przydaje się chusteczka, a niekiedy kieliszek koniaku. Takie, które zaraz po skończeniu pożyczamy przyjaciółce, i nie możemy się doczekać, żeby z nią zanalizować dylematy bohaterów, pozżymać się nad ich wyborami, pozachwycać ich siłą. Takie, które budzą nowe myśli i pozwalają czuć nieswoje emocje. To takie książki wywołują najgorętsze dyskusje w klubach książkowych. To takie książki długo się pamięta.

Jury przyzna w tej kategorii 5 nominacji i ostatecznie wybierze tę... jedną. Tę najbardziej poruszającą.


Nagrodą w tej kategori jest 10 000 zł. Wręczy ją Prezydent Miasta Siedlce.


Kategoria Pazur dla powieści z humorem.


Czy zdarzyło ci się parsknąć śmiechem nad czytaną właśnie w autobusie książką? Zaśmiewać się bez opamiętania wraz z kolejnymi przewracanymi stronami? Dzwonić do przyjaciółki, by przeczytać co zabawniejsze fragmenty, i zamiast czytania śmiać się do słuchawki? W tej kategorii widzimy powieści, które powodują, że świat wydaje nam się dużo zabawniejszy niż jest w istocie. To nie kwestia poruszanych problemów, lecz raczej sposobu, w jakie na nie patrzy autorka, perspektywa wyjątkowo cenna, bo bardzo rzadka: optymistyczna, zabawna, ironiczna, z przymrużeniem oka. Do takich książek lubimy wracać, gdy w życiu dzieje się gorzej i potrzebujemy ratunkowej dawki literackiego optymizmu.

Jury przyzna w tej kategorii 5 nominacji. Tę jedną, najsympatyczniejszą poznamy podczas Gali.

Nagrodę 10 000 złotych ufundowała firma ARCHE.

ARCHE jest współproducentem głośnego filmu "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego. Firma od 1991 r buduje domy, apartamenty i znana jest z renowacji bezcennych zabytków.


NAGRODA CZYTELNICZEK

Otrzymuje ją autorka, której powieść uzyskała najwięcej punktów w grupie czytelniczek.


Czytelniczki wybiorą najlepsze powieści w kategoriach:
- najlepsza powieść kryminalna
- między obyczajem a romansem, czyli najciekawsze relacje między bohaterami
- najciekawszy bohater literacki

Njalepsze powieści wybiora także polonijne blogerki!


Uczestników Festiwalu: jury i pisarki gości HOTEL JANUSZ Janusza Kaliniaka.